Et alt-i-et produkt, der kan hjælpe på en lang række hudtilstande med dens indhold af AHA.
AHA er en frugtsyre der arbejder på hudens overflade ved at fjerne døde hudceller, og derfor give huden mulighed for at fremme cellefornyelsen. Denne process har en række gode effekter for huden: Hudens overflade bliver mindre ujævn, urenheder/pigmentpletter/akne-ar formindskes og kollagen-produktionen i huden forbedres (som er den produktion der falder med alderen som medvirker til rynker).
Eksfoliering med AHA kan også effektivt formindsker bumser, ujævn hud og små knopper, da den går ind og bekæmper bakterierne og overskydende døde hudceller i de øverste hudlag. AHA forbedrer hudens struktur og give en blødere samt mere ungdommelig hud.
Det anbefales, at man påfører solcreme efterfølgende, hvis den anvendes om dagen, og derfor vælger mange at bruge den om aftenen. Bør bruges 1-3 gange om ugen.
100 ml.
Gennemsnitligt antal stjerner
Af: Isabella 11-05-2020
Af: Hafsah 27-04-2020
Af: Anne 20-07-2019
Af: Ina 29-10-2018
Af: Elisabeth 05-10-2018